380 Volt

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • ludwig
    • Feb 2002
    • 292

    #76
    Extra, sorry voor de typefoutjes, was gelijk een ernstig artikel aan het lezen, nog iets : beveiliging, dus zekeringen moeten twee dingen doen : beveiligen tegen overstroom, d.w.z. overbelasting ( dat is geen storing, maar gewoon teveel op één kabel geprikt ) en tegen fout, kortsluiting dus. Aangezien sommige verbruikers ( motoren, of halogeenlampen bvb ) bij start nogal sterk op een kortsluiting lijken, moet je zekeringen hebben die dat bij wijze van spreken accepteren. Dat is de fameuze curve. Bij smeltzekeringen soms al eens met F ( flink= snel of T= traag aangeduid. Bij automaten met een letter B-C-D als meest voorkomende. Een verloopje van 32 Amp naar stopcontacten van 16 A moet trouwens, net als voor een vaste installatie, binnen de twee meter naar de juiste ( 16 A dus ) beveiligd zijn, of de hele kabel tot aan het verdeel blokje moet 5 G 6 zijn, dus geschikt voor 32 A. Omdat als er een fout voor de 16 A zekering voorkomt, bvb. een perforatie van die kabel, de stroom op dat punt 32 A is.

    Long time since I met Marianne Faithfull

    Comment

    • Gast1401081
      • Mar 2001
      • 7999

      #77
      Naar aanleiding van een mailtje :

      Nen1010 hoofdstuk 51 art.5 : """""""" Op drie of viergeleidereindgroepen (lees : kracht, gg) mogen alleen tweegeleideraftakkingen ( lees 220V , gg) zijn gemaakt indien er voldaan wordt aan 1 van de volgende voorwaarden :

      1 de op de tweegeleideraftakking aangesloten toestellen moeten functioneel deel uitmaken van het toestel dat is aangesloten op de drie of viergeleidereindgroep
      2 de op de tweegeleideraftakking aangesloten toestellen zijn gelijksoortig en functioneren gelijktijdig,, of
      3 de aftakking maakt del uit van een installatiesysteem dat daarvoor is ingericht.""""""""


      Dus : alleen stuurstroom, alleen dezelfde apparaten of inrichten volgens nog drieduizend andere regels, waaronder aardlek, over-en kortsluitbeveiliging, en last but not least kabeldikteberekeningen..

      Zelfs de dimmers die 380 naar 220 V omzetten vanuit 32 A zijn eigenlijk verboden, maar er staat nog iets over een gesloten kast (Dimmerpack) waar deze regels minder gelden.

      Denk maar na : als je nulader eruitfikt (geen theorie, vaak meegemaakt!!!) krijg je 380 op je 220 V shuko's te staan, en gaat je hele zaak aan gort !!! Vandaar inderdaad : (Menno) AFZEKEREN die hap.

      Tenzij je wel heel goed verzekerd bent...[8d]
      <img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

      Van die dingen...Ofneetthan

      Comment

      • ludwig
        • Feb 2002
        • 292

        #78
        Tenzij ze individueel terug beveiligd zijn. Dat had erbij gemoeten. En inderdaad een dimmerpack heeft op zijn uitgangen ( tweegeleidergroepen ) een één- of bi-polaire beveiliging. Bipolair is enkel verplicht als je toestel ook op 3x 230 Volt ( zonder neutraal ) kan worden aangesloten. In dat opzicht is een verdeeldoosje dat enkel een 3P+ N kopbeveiliging heeft zeker een bediscussieerbare zaak, door vorige deelnemer aangegeven plus het feit dat bij gewone fout ook alles uit gaat.

        Long time since I met Marianne Faithfull

        Comment

        • Gast1401081
          • Mar 2001
          • 7999

          #79
          ff lezen : alleen als de 220 kant er functioneel deel van uit maakt. een amp, of een boormachine maakt niet funcioneel deel uit van je 4 geleidersysteem. Verder alleen zaken die gelijktijdig draaien ( 3 x een 220V kacheltje mag in ster, anders trek je het net scheef, met een overbelasting op je nul, met uitfikgevolgen..)


          enne beveiligen,....Met een glaszekering zeker...Ook al verboden in dit soort toepassingen....

          Van die dingen...Ofneetthan

          Comment

          • ludwig
            • Feb 2002
            • 292

            #80
            Dat is is ook in een verdeelkast het geval, daarom moeten de uitgangen hun eigen zekeringen hebben. Als je met licht bezig bent kun je onder volledig normale omstandigheden 163% van de nominale stroom in je neutraalleider krijgen. Dus hierover zegt de wet niets, integendeel ze gaat ervan uit dat de residuele stroom altijd lager is. Vandaar dat je soms dunnere neutraalleiders ziet. En dat elektro-installateurs de neutraalleiders soms nogal stiefmoederlijk behandelen. Goede raad voor licht : minstens dezelfde sectie voor neutraal als voor de fases.Elk goed gebouwd dimpack is met deftige zekeringen uitgerust.dus je betaalt beter een beetje meer...

            Long time since I met Marianne Faithfull

            Comment

            • Gast1401081
              • Mar 2001
              • 7999

              #81
              nog 1 keer ff lezen. Je mag niet te pas en te onpas van kracht naar licht overgaan. Te dunne nul heeft hier niks mee te maken, ook met je normale aderdikteberekening ga je mank. wortel 3 is trouwens 173%.

              Maar dat was niet de discussie : het ging om een apparaatje waar iedereen zomaar mee naar huis en aan de slag kan. En dat doen we dus niet meer. Want uit onderzoek van de KEMA / afd Arbo blijkt dat teveel ongelukken ontstaan door foute electrische geintjes, en daardoor vallen mensen weer van trappen, en breken hun nek enzo.

              De paddestoelen die er voor gebruikt wordfen op de bouw zijn allemaal tot EINDgroep gebombardeerd, door de diverse beveiligingen. En die zijn allemaal weer afzonderlijk vermeld. Oa aan de hand van je aardverspreidingsweerstand ( te meten op het verst aangesdloten apparaat, dus als je nog met een haspeltje de zaal ingaat ben je gewoon 30 mA verplicht te monteren), je kortsluitvastheid van je net ( van 125 A kun je best naar 16 220, maar dan wel extra zware automaten) en haak stuurstroom en hoofdstroom niet door elkaar, enzo.

              Van die dingen...Ofneetthan

              Comment

              • movinghead
                • Aug 2001
                • 559

                #82
                Als ik nu een 3 fasen 32A aansluiting heb...met een nul
                kan ik daardan maximaal 6 x 16A eruit trekken?

                -----But first there was Light-----
                [CENTER]Altijd van je af laseren[/CENTER]

                Comment

                • Niek...
                  • Nov 2001
                  • 1094

                  #83
                  Mac, waar haal je die NEN normen vandaan <img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle> Ik zoek ze namelijk...

                  Teken het X-treme Gastenboek!
                  <b><font color=\"orange\">Greetz Niek</b></font id=\"orange\">

                  Comment

                  • Gast1401081
                    • Mar 2001
                    • 7999

                    #84
                    Bestellen bij www.NEN.nl , kost wat maar hebbie ok wat..

                    Van die dingen...Ofneetthan

                    Comment

                    • sussudio
                      • May 2001
                      • 534

                      #85
                      Ik begrijp eigenlijk niet dat documenten waaraan wij ons schijnbaar volgens de wet worden geacht te houden zo achterlijk duur moeten zijn. Dacht ook altijd dat iedere wet openbaar moest zijn.

                      Drive-in Discoshow Sussudio
                      Raad onze URL en win een blik op ons fotoboek.
                      Drive-in Discoshow Sussudio
                      Raad onze URL en win een blik op ons fotoboek.

                      Comment

                      • ludwig
                        • Feb 2002
                        • 292

                        #86
                        Dat is ook zo, alles is publiek teogankelijk. Bovendien wordt verondersteld, dat als je met iets wil bezig zijn, je er ook de kwalificatie voor hebt. Dat wil zeggen dat je opleiding je in eerste instantie de juiste regels moet aanleren. Om de verandering in wetten te volgen, is er de beschrijving : " volgens de regels van goed vakmanschap " in opgenomen. Dat betekent : if you do not know how to, do not touch it. Je kan de Europese regels gratis vinden bij CENELEC.


                        Long time since I met Marianne Faithfull

                        Comment

                        • ludwig
                          • Feb 2002
                          • 292

                          #87
                          Nog wat belangerijks vergeten, in de hele Europese wetgeving geldt als basisregel : " Nul n'est sensé à ne connaître la loi ".
                          Komt uit de tijd van Napoleon, wie weet wat het betekent ?
                          Kom ********.... Hier heb je een praktische klus...

                          Long time since I met Marianne Faithfull

                          Comment

                          • movinghead
                            • Aug 2001
                            • 559

                            #88
                            Ik stelde een vraag maar het gaat alweer heel ergens anders over... ik stel hem nog maar een keer....

                            Als ik nu een 3 fasen 32A aansluiting heb...met een nul
                            kan ik daardan maximaal 6 x 16A eruit trekken?

                            -----But first there was Light-----
                            [CENTER]Altijd van je af laseren[/CENTER]

                            Comment

                            • Rudy Vorstenbosch
                              • Jun 2001
                              • 1429

                              #89
                              Jazeker!
                              Maar zorg er dan wel voor dat je de hele boel afzekerd.
                              Anders kan je namelijk 32A door je 10-16A shuko trekken.
                              Hoe dit volgens de norm zou moeten kun je in dit topic terug vinden.

                              <h5>Showtechniek</h5>

                              Comment

                              • Dave
                                • Jan 2001
                                • 757

                                #90
                                Ben net terug van een theatertourtje Spanje. Als je de stroomvoorziening daar ziet vergaat het lachen je wel. Zal heel snel een paar foto's plaatsen. Denk dat je met enige verbazing staat te kijken.

                                Greetz,
                                Dave
                                U x I = Boem.

                                Comment

                                Working...